3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Прашањето е затворено и Бугарите ќе мора да плаќаат гас во рубљи, сакале тие или не

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Прашањето е затворено и Бугарите ќе мора да плаќаат гас во рубљи, сакале тие или не. Ова го рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, откако Русија најави промена на наплатата за испорака на гас од евра во рубљи.

– Бугарија презеде непријателски чекори против нас, па тие ќе мора да платат во рубљи, сакале или не – изјави Песков.

Претходно, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека одлуката на Москва ќе создаде многу проблеми.

Тој објасни дека Бугарија, земјата преку која се испорачува гас за Србија и Унгарија, изјавила дека не сака да се префрли на рубљи во плаќањата за гас.

Песков се осврна на загриженоста на Србија, истакнувајќи дека земјата се воздржувала од какви било непријателски дејствија или коментари против Русија во врска со Украина.

– Ова не важи за Србија. Проблемот останува да се реши и, нормално, грижата на Србија ќе биде наш главен приоритет. Тоа е апсолутно нормално, Вучиќ е во право, ова навистина може да биде проблематична ситуација, бидејќи во овој случај Бугарија презеде непријателски чекори против нас, па тие ќе мора да платат во рубљи, сакале или не – изјави Песков.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img