4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Православните верници вечерва влегуваат во новата година

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Православните верници по јулијанскиот календар вечерва на полноќ ќе влезат во новата година. Во православните цркви нема да има посебни церемонии за оваа намена, но по тригодишна пауза поврзана со коронавирусот, некои ресторани во Словенија повторно ќе подготвуваат новогодишни забави.

Меѓу другото, забавата се подготвува и во гостинската куќа Портал во Љубљана. Како што изјавија за СТА, по три години кога немало забава поради познати ограничувања, интересот годинава е навистина голем, бидејќи собрале 400 резервации. На гостите ќе им биде понудена музика во живо и разновидно мени за 60 евра по лице.

Православните новогодишни менија обично содржат традиционални српски јадења како што се чевапчици, плескавице и друго месо на скара. Покрај тоа, служат салата и печени компири со крем. По полноќ секако на трпеза доаѓаат и традиционални сарми.

Во Србија централните настани на Православната Нова Година, наречена и Српска Нова Година или Јулијанска Нова година, ќе се одржат на Плоштадот на Републиката во Белград, каде вечер ќе се одржи бесплатен концерт на познатиот изведувач Горан Бреговиќ. . Многумина ќе одат на забава во ресторани или на сплавови. Според веб-страницата Новагодина, годинава цените во рестораните, со вечера и музика во живо, се движат од 40 до 70 евра по лице. Очигледно, оваа година во Белград нема да има традиционален огномет, што наиде на многу критики.

Мнозинството православни верници ја слават Новата година на 14 јануари, бидејќи го користат јулијанскиот календар, кој е 13 дена зад нашиот Грегоријански календар. Покрај Српската православна црква, на полноќ во новата година ќе влезат верниците во Црна Гора, Македонија, Русија, Белорусија, Украина и Грузија, како и во Ерусалимската, Антиохиската, Александриската и Цариградската патријаршија. Грција, Романија, Бугарија и некои помали православни цркви го усвоија новиот православен календар или календарот Миланковиќ, кој е ист со Грегоријанскиот.

Според пописот на населението од 2002 година, 2,3 отсто или околу 45.000 луѓе се изјасниле како припадници на православната вероисповед во Словенија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img