7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Правило од три минути: Најголемата грешка што ја правиме после туширање

НАЈЧИТАНО

Правилната грижа за вашата кожа е исклучително важна. Туширањето има големо влијание на вашата кожа, од времето поминато под туш до начинот на миење на телото. Затоа, важно е да ја пронајдете вистинската рутина која работи за вашата кожа.

Една грешка по туширањето што ја прават повеќето жени и која ја уништува нивната кожа чека предолго за да нанесат хидратантна крема или воопшто да не ја нанесуваат. Имено, по туширањето, порите се шират поради пареата и топлината во бањата, пишува Запозетна.хр.
Клучот е да се задржи таа вода во телото со нанесување на хидратантен крем во рок од три минути, според дерматологот Синтија Бејли.

Чекањето повеќе од три минути за да нанесете хидратантна крема по туширањето ќе предизвика вашата кожа да ја изгуби влажноста. Затоа, секогаш чувајте шише хидратантна крема во бањата и нанесете ја минута по туширањето за да имате здрава и хидрирана кожа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО