-0.1 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Правен факултет во САД по грешка информираше илјадници луѓе дека се примени

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Правниот факултет во Бостон во американската сојузна држава Масачусетс се извинува за, како што вели, случајно испратил илјадници кандидати со погрешни мејлови за прифаќање.Во соопштението од средата, Правниот факултет на Северозападниот универзитет се извини и рече дека повеќе од 200 луѓе кои аплицирале за прием во есента 2023 година и речиси 4.000 поранешни апликанти, од кои некои веќе се запишале на студии.

Конечните одлуки за прием во следната учебна година ќе бидат донесени дури подоцна во текот на тековната учебна година.

Лакиша Папукакис, самохрана мајка од Нортборо, Масачусетс, која добила е-пошта за нејзиното прифаќање, изјавила за ТВ NBC10 Бостон дека сонувала да оди на правен факултет уште од мала.

Таа ја сподели добрата вест со своето семејство, а потоа го забележа следниов мејл.

„Отпрвин помислив: „Ова е толку неверојатно!“, а потоа „О, не, извини, ова е како шеги април“! “, таа рече.

Оваа есен на Правниот факултет има 234 новозапишани студенти, избрани меѓу 3.877 пријавени, се наведува на веб-страницата на Нортистерн.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски Роден во Александрија 296 година. Од детството наклонет кон духовниот призив. Беше ѓакон кај архиепископот Александар и го придружуваше својот...

Приведен бегалец од затвор, спроведен во КПУ Прилеп

На 30.01.2023 на ул.„Гоце Делчев“  во с.Кривогаштани, прилепско, полициски службеници од СВР Битола - Полициско одделение Кривогаштани го привеле П.М.(36) од с.Кривогаштани. Тој бил...

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Во рамки на дводневната конференција организирана од страна на Владата на Република Северна Македонија, „Година на нови можности“ се оддржа и панел сесијата „Социјални и здравствени...
spot_img
spot_img
spot_img