17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

По 30 години расте бројот на абортуси во САД

НАЈЧИТАНО

Бројот на абортуси извршени во Соединетите држави се зголеми за осум отсто во трите години до 2020 година, прекинувајќи го 30-годишниот тренд на намалување на бројките, покажуваат новите податоци од Институтот Гутмахер објавени во средата.

Податоците беа објавени пред одлуката на Врховниот суд овој месец, која се очекува да стави крај или значително да го ограничи правото на такви постапки, според документот објавен претходно минатиот месец.

Растот покажува дека влијанието на превртувањето на Срна v. Вејд од 1973 година кој го легализираше абортусот на федерално ниво да биде повисок од очекуваното, рече Рејчел Џонс, коавтор на студијата.

„Во овие дваесет и нешто години што ги истражувам абортусите во Гутмахер, ова е прв пат да имаме зголемување на абортуси во последните две години“, рече таа.

Во 2020 година, имаше 930.160 абортуси во САД, од 862.320 во 2017 година. Нешто повеќе од секоја петта бременост, или 20,6 отсто, завршила со абортус во 2020 година, што е зголемување од 18,4 отсто во 2017 година.

Овие промени варираат во зависност од државата. Мисисипи, на пример, имаше 40 отсто зголемен број на абортуси, додека Оклахома имаше 103 отсто повеќе за три години.

Од друга страна, бројот на абортуси во Мисури падна за 96 отсто во споредба со 2017 година, од 4.710 во тоа време на 170 во 2020 година. Во соседниот Илиноис се забележани 25 отсто повеќе абортуси, што може да значи дека жените од Мисури патувале во државата за да ја извршат процедурата.

Се уште нема заклучок зошто е зголемен бројот на абортуси. Еден фактор може да биде проширувањето на услугите во многу држави под Медикеид, кој обезбедува здравствена заштита на посиромашните Американци, се вели во извештајот.

Друга можност е дека некои жени изгубиле пристап до контрацепција поради ограничувањата на владините програми за време на мандатот на републиканскиот претседател Доналд Трамп, што можело да доведе до повеќе несакана бременост, се додава.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО