18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

По 2-годишна пауза: Златното доба на Њујорк на Мет Гала, предлогот исто така падна

НАЈЧИТАНО

Во понеделникот вечерта во Метрополитен музејот на уметност во Њујорк се одржа еден од најважните модни и славни настани на годината – Мет Гала, а овогодинешната тема беше „Позлатен гламур, бела вратоврска“, златното доба кога Њу Со Јорк владееле семејствата Астор, Вандербилт и Рокфелер.

Златното доба во Америка траеше помеѓу 1870 и 1890 година и претставува време на просперитет, индустријализација и економски раст.

Годинешната тема на модната антологија ја продолжува претходната, фокусирана на модниот лексикон, а целта на гламурозниот настан е да се соберат средства за Институтот за костими на музејот и е посветен на американските дизајнери.

Водителката на овогодинешниот Мет Гејл, главната уредничка на американскиот Вог, Ана Винтур традиционално го отвори настанот што го организира од 1995 година. Оваа година таа ја носеше креацијата на Шанел од модната дизајнерка Вирџинија Вијард и носеше дијадема на главата.

Винтур, кој заедно со модниот дизајнер Том Форд и шефот на Инстаграм Адам Мосери е почесен претседавач на настанот, и оваа година собра многу познати имиња од А-листата на црвениот тепих.

Така оваа година на Мет Гала се појавија сите членови на семејството Кардашијан, а посебно внимание привлече Ким Кардашијан, која носеше фустан од 5 милиони долари што го носеше Мерлин Монро во 1962 година кога му го честиташе роденденот на тогашниот американски претседател Џон Кенеди. .

Ѕвездата на реалното шоу „The Kardashians“ изјави дека ослабела 16 килограми за три недели за да може да го облече култниот фустан што го носеше Монро.

Актерката Блејк Лајвли, копретседател на Мет Гејл, пристигна со нејзиниот сопруг, актерот Рајан Рејнолдс. Таа носеше фустан со бронзен шлеп на модната куќа Версаче, велејќи дека нејзината облека е инспирирана од архитектурата на Њујорк – Гранд Централ терминал, Статуата на слободата и Емпајер Стејт Билдинг. И носеше дијадема на главата.

Оскаровката Реџина Кинг и добитничката на наградата Тони Лин-Мануел Миранда им се придружија на Лајвли и Рејнолдс како копретседавачи на Мет Гејл 2022 година.

А пејачката Алиша Кис носеше фустан кој беше еден вид посвета на Њујорк, од дизајнерот Ралф Лорен, со 200.000 кристали наредени да изгледаат како контурите на градот.

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, кој пристигна со својата девојка Трејси Колинс, носеше смокинг на кој со големи црвени букви на грбот беше испишано „End Gun Violence“.

Сара Џесика Паркер носеше прекрасен црно-бел фустан. Таа исто така носеше превез на главната инсталација слична на капа. Таа рече дека сака да и оддаде почит на Елизабет Хобс Кекли, која влезе во историјата како прва модна дизајнерка со темна кожа во Белата куќа, со овогодинешниот избор на облека.

Но, како и обично, многу познати личности ја игнорираа темата на вечерта, па манекенката Џиџи Хадид пристигна во црвен комбинезон, а пејачката Гвен Стефани во жолт фустан.

Поранешниот претседателски кандидат Хилари Клинтон рече дека присуствува на настанот за прв пат по 20 години бидејќи сака да учествува во прославата на американскиот дух. На нејзиниот бордо фустан беа извезени имињата на 60 познати Американки, вклучувајќи ги и имињата на аболицираните Хариет Табман и Медлин Олбрајт, неодамна починатата американска државна секретарка.

Билетите за овогодинешниот ексклузивен настан, на кој може да се присуствува само со покана, наводно чинат 35.000 долари, а местата на масите се движат од 200.000 до 300.000 долари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО