-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

По средбата со Путин, израелскиот премиер разговорал со Зеленски

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска имаше средба со рускиот лидер Владимир Путин во Москва, соопшти неговиот кабинет, пренесува Си-Ен-Ен.

Според израелски владин претставник, тој со Путин разговарал околу три часа. Ненајавената средба се одржа со благослов на американската администрација, се наведува во соопштението на кабинетот на израелскиот премиер.

Израелскиот претставник рече дека дипломатскиот притисок на Бенет бил координиран и со Германија и Франција и додаде дека израелскиот лидер „е во тековен дијалог со Украина“.

„Ерусалим Пост“ објави дека по средбата со Путин, Бенет разговарал и со претседателот на Украина Володомир Зеленски, кого го информирал за дискусијата со рускиот лидер. Амбасадорот на Украина во Израел изјави за Си-Ен-Ен дека украинското раководство било однапред информирано за средбата на Бенет со Путин и дека дале своја поддршка.

По завршувањето на состанокот во Москва, Бенет сега е на пат за Берлин на средба со германскиот канцелар Олаф Шолц, рече израелскиот претставник.

Пред три дена, Бенет одржа одвоени телефонски разговори и со Путин и со Зеленски.

Зеленски апелираше до Израел да посредува во напорите да се постигне прекин на огнот.

Додека Израел ја осуди руската инвазија во коментарите на министерот за надворешни работи Јаир Лапид, самиот Бенет избегна директна критика на Русија или Путин.

Израел се обиде да одржува добри односи со Русија во последниве години за да може да продолжи со воздушните напади врз ирански цели во Сирија – што Израел го смета за критично за да се спречи трансферот на прецизно наведувана ракетна технологија на Хезболах, посочува Си-Ен-Ен.

„Ерусалим Пост“ наведува дека освен за војната во Украина, Путин и Бенет денеска разговарале и за нуклеарните преговори со Иран, ситуацијата во Сирија и билатералните односи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img