3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

По леукемијата, туморите на мозокот се најчестите малигни заболувања во детството

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека секоја година во светот се поставуваат околу 300.000 дијагнози на малигни заболувања кај деца на возраст од 0-19 години.

Најчести типови на малигни заболувања во детството се леукемии, тумори на мозокот, лимфоми, невробластом и Вилмсов тумор.

Раната и точна дијагноза на малигните заболувања кај децата, проследена со ефективен третман, треба да биде цел на успешен пристап во контролата на овие болести.

Во Србија, ракот кај децата и адолесцентите сочинува меѓу 0,8 и 1,0 отсто од новодијагностицираните лица во структурата на сите малигни заболувања, објави неодамна Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“.

Како што соопштија, секоја година во Србија се регистрираат во просек по 350 деца од двата пола, од новороденчиња до 19 години, со некаков малигнитет. Просечно секоја година 48 деца на возраст од 0 до 19 години ја губат битката со оваа болест.

Во структурата на умирање од сите малигни заболувања, две третини од починатите деца се на возраст под 15 години. Најчести причини за смрт кај децата до 15 години се туморите на мозокот со 52,9 отсто, леукемиите со 41,2 отсто и лимфомите со 17,6 отсто.

На возраст од 0 до 19 години, во структурата на умирање, најчести причини за смрт од малигнитет се туморите на мозокот со 40,4 отсто, леукемиите со 30,8 отсто и лимфомите со 15,4 отсто.

Кога станува збор за тумори на мозокот, тие сочинуваат повеќе од 90 проценти од сите тумори на централниот нервен систем. На возраст од 2 до 12 години, туморите на задната кранијална јама, потоа издолженото мозочно и мозочно стебло, се почести и почесто се јавуваат кај децата отколку кај возрасните.

Осумгодишното девојче Теодора Радојковиќ и 12-годишното момче Дамјан Павловиќ неодамна ја загубија битката со оваа опасна болест, потврдија од хуманитарната организација „Биди хуман“.

Најчести тумори на мозокот кај децата се глиоми, кои покриваат 70 проценти од сите тумори на мозокот и вклучуваат: астроцитоми (40 проценти), медулобластом / ПНЕТ (20 проценти), епендима (10 проценти) и многу поретки тумори на хориоидниот плексус ( 1 процент).

Симптоми
Најчести симптоми се гадење, утрински главоболки, повраќање, раздразливост, нарушувања во однесувањето, понекогаш класични епилептични напади или напади кои се манифестираат со моментално отсуство, губење на внимание и друго.

Може да се јават и разновидност, промени во навиките за јадење и спиење, мускулна слабост, вртоглавица, губење на рамнотежа и нестабилно одење.

Третман
Најчесто лекувањето започнува со хируршка интервенција кога се поставува патохистолошка дијагноза со земање на парче ткиво и максимално отстранување на туморот, без никакви последици за пациентот.

Понекогаш третманот завршува со хируршка интервенција, а често е неопходно да се спроведе зрачење, често во комбинација со хемотерапија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img