18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

По две години се враќа Октоберфест

НАЈЧИТАНО

По две години Октоберфест се враќа во Минхен. Се предвидува да се одржи меѓу 17 септември и 3 октомври, без никакви ограничувања за спречување на ширење на коронавирусот.По двегодишна пауза предизвикана од пандемијата на Ковид-19, традиционалниот Октоберфест оваа година се враќа во главниот град на Баварија, Минхен. Фестивалот, кој во петокот го потврди градоначалникот на Минхен Дитер Рајтер, се очекува да се одржи меѓу 17 септември и 3 октомври, без ограничувања за круната.

Како што објасни тој, одлуката во светло на пандемијата и војната во Украина не била лесна. Тој, сепак, истакна дека сè уште постои можност за откажување на Октоберфест доколку владата повторно ги воведе мерките за корона. „Се надевам дека ситуацијата наесен нема да биде критична“, рече Рајтер.

Во последните две години Октоберфест беше откажан поради пандемија. Во својата повеќе од 200-годишна историја не е подготвен само 24 пати. Тој беше откажан за време на епидемијата на колера, за време на периодот на хиперинфлација во 1920-тите и за време на двете светски војни.

Пред почетокот на пандемијата, фестивалот го посетуваа околу шест милиони посетители секоја година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО