24.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

По два негативни теста заврши изолацијата на американскиот претседател

НАЈЧИТАНО

Американскиот претседател Џо Бајден денеска заврши со изолацијата на ковид-19, откако двапати беше негативен, соопшти Белата куќа.

Бајден, пренесе ДПА, минатиот четврток излезе позитивен на тестот за Ковид-19 и тогаш неговиот доктор соопшти дека имал „многу благи симптоми“. Тој отиде во изолација и му беше даден петдневна терапија со Паксловид, лек за третман на коронавирус.

Лекарот од Белата куќа, Кевин О’Конор, во писмо до јавноста соопшти дека 79-годишниот претседател синоќа бил негативен на тестот и уште еднаш утринава.

– Неговите симптоми постојано се подобруваат и речиси целосно надминати – напиша О’Конор во писмото.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО