-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

По Грузија, мобилизациска точка на границата со Казахстан отвори и Русија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руските власти најавија дека во наредните денови ќе отворат пункт за мобилизација во Астраханската област, на границата со Казахстан, пренесува РИА Новости, повикувајќи се на локалните власти на регионот.

Тоа претходно беше направено на преминот Горњи Ларс, на границата со Грузија.
Констатирано е дека на границата со Казахстан, на главниот граничен премин Караузек, се формирани километарски колони од автомобили на оние кои сакаат да ја напуштат земјата.

„Во наредните денови ќе биде поставен привремен пункт на границата со Казахстан каде ќе се упатуваат повици за мобилизација“, се наведува во соопштението.

Од агенцијата додаваат дека на тој граничен премин почнале да ги проверуваат документите на оние кои заминуваат со сојузниот регистар за мобилизација, да не се пуштаат граѓани кои ги исполнуваат критериумите за регрутирање и кои немаат право да ја одложат делумната мобилизација или дозвола за заминување. .

Претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин, претходно изјави дека сите воени резервисти не можат да ја напуштат земјата.

„Вашето внимание го обрнувам, според законот, за мобилизациска обука и мобилизација во Русија, граѓани кои се пријавени во армијата, од моментот на објавување на мобилизацијата, забрането е да го напуштат местото на живеење без дозвола на војската. команда“, напиша тој на својот канал Телеграм.

Претседателот на Државната дума додаде дека сите регрути треба да се водат според оваа одредба од законот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img