17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Појадок кој секој ден го јадела најстарата жена на светот

НАЈЧИТАНО

Необична комбинација која е заслужена за долговечност.

Појадокот е најважниот оброк во денот и не треба да се прескокнува, пишува Нова.рс.

Овој утрински оброк ви обезбедува енергија за цел ден, а може да ви помогне и да го намалите салото на стомакот и да го подобрите имунитетот, што веројатно е главната компонента на долг и здрав живот.

Сузана Мушат Џонс, една од најстарите жени во светот, максимално го искористи појадокот. Чувствувала дека долговечноста ја должи на одреден вид храна што ја јаде секој ден.

Имено, причината поради која Џонс доживеала 116 е тоа што јадела сланина секој ден.

Сузана е родена во јули 1899 година, а почина во 2016 година, само неколку месеци пред нејзиниот 117 роденден. Нејзината утринска рутина отсекогаш била иста, пишува eatthis.

Се будеше околу девет и пол и појадуваше до 11 и пол. Секое утро го јадеше истиот појадок што се состоеше од изматени јајца и сланина.

Нејзината сестра Луис рече дека „тетка и можела да јаде сланина цел ден“.

Не можеме да и замериме, сланината е вкусен месен производ кој можеме да го јадеме приготвен на различни начини, во зависност од тоа дали сакаме да ја јадеме сушена или пржена, а исто така е добар додаток за сите рецепти.

Но, колку и да е вкусно, многумина од нас не можат да замислат да го јадат секое утро бидејќи е една од појаките намирници.

Сепак, од клиниката во Кливленд велат дека сланината всушност има многу нутритивни вредности, поради што би можеле да размислуваме секое утро да почнеме да ја консумираме.

Една порција сланина содржи приближно 20 грама протеини, а содржи и витамин Б комплекс кој помага во спречување на инфекции и ги прави нашите клетки поздрави.

Исто така, овој витамински комплекс им помага на многу ензими да функционираат правилно, вклучително и ослободување на енергија од јаглени хидрати и масти и создавање на здрави амино киселини кои учествуваат во производството на протеини.

Витаминот Б, исто така, помага во пренесување на кислород и хранливи материи богати со енергија низ телото.

Клиниката во Кливленд, исто така, забележува дека свинската сланина содржи селен, минерал кој активира одредени протеини кои се поврзани со превенција од рак, а сланината исто така содржи фина количина на цинк што помага во контролата на гените.

Инаку, Џонс обично имал уште два оброка после појадокот.

За ручек јадеше овошје, вечераше околу пет и пол навечер, а за тој оброк најмногу јадеше месо, зеленчук и компири.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО