5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Почна Вевчанскиот карневал

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Инспирирани од секојдневните случувања во земјава и во странство, но и од политичката состојба, вевчанци денеска ги подготвија маските и традиционално, го почнаа дефилето под маски.

Со многу политика и исто толку смеа, се коментираа настаните кои ја одбележаа минатата година.

Неизбежни беа и маските за економската криза.

Вевчанци со карневалот ја слават Стара Нова година, a со маските и со ритуалите се обидуваат да го избркаат злото.

Пишаните  извори сведочат дека Вевчанскиот карневал е стар најмалку 1.500 години. Денес карневалот е интересно и необично преплетување на паганските со христијанските обичаи. Карневалот завршува утре со последното василичарско оро и со ритуалното палење на маските.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

По првото полугодие од прилепските училишта се испишале околу 130 ученици и со нивните родители заминале во странство

По првото полугодие од прилепските училишта се испишале околу 130 ученици и со нивните родители заминале во странство, тврди Гоце Бумбароски, одделенски наставник и советник за...

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....
spot_img
spot_img
spot_img