Почина Џеф Бек

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Џеф Бек, еден од највлијателните рок гитаристи во своето време, почина на 79-годишна возраст, јавува Би-би-си.Тој стана познат како член на Јардбрдс, каде што го замени Ерик Клептон, пред да ја формира групата Џеф Бек со Род Стјуарт.

Како што пишува Би-Би-Си, неговиот тон, изглед и пред сè звук ја редефинирале гитарската музика во 1960-тите и влијаеле на движењата како хеви метал, џез рок, па дури и панкот.

Неговата смрт беше потврдена на неговата страница на Твитер.

-„Во име на неговото семејство, со длабока тага ве известуваме дека Џеф Бек почина“, се вели во соопштението.

Се додава дека „по ненадејно заболување од бактериски менингитис, тој вчера мирно починал. Неговото семејство бара приватност додека се борат со оваа огромна загуба“.

Кога во 2009 година по втор пат беше примен во Рокенрол Куќата на славните, Бек рече: „Свирам како што свирам затоа што ми дозволува да создавам најболни можни звуци“.

„Тоа е сега поентата, нели? Не ми е грижа за правилата. Всушност, ако не ги прекршам правилата барем 10 пати во секоја песна, тогаш не си ја работам работата како што треба“, изјави Бек.

Роден како Џефри Арнолд Бек во Велингтон, музичарот како дете се заљубил во рокенролот и ја направил својата прва гитара како тинејџер.

„Момчето што живееше до нас рече: „Ќе ти направам цврсто тело за гитара за пет фунти“, изјави тој подоцна за списанието Rock Cellar.

„Пет фунти, што за мене беше 500 во тоа време, па решив сам да го направам“, додаде тој.

Тој исто така рече дека својата прва гитара ја направил во 1956 година, кога Елвис се лулаше.

„Се што слушнавте во поп музиката беше гитарата. И тогаш станав фасциниран. Сигурен сум дека истото беше и со многу луѓе“.

По краток престој на колеџот за уметност Вимблдон, тој продолжи да игра со шок-рокерите Screaming Lord Sutch and the Tridents.

Кога Ерик Клептон ги напушти Yardbirds во 1965 година, Џими Пејџ им предложи да го ангажираат Бек, кој свиреше на хитови како „I’m A Man“ и „Shapes of Things“, влијаејќи на музичари како Пол Макартни и Џими Хендрикс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img