4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Почина театарскиот и филмски актер Радко Полич

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Театарскиот и филмски актер Радко Полич – Рац почина на 80-годишна возраст, соопшти Здружението на драмски уметници.

Радко Полич е роден за време на Втората светска војна во Чрномље. Дипломирал на катедрата за драма и уметнички говор на АГРФТ во 1965 година.

Тој беше актер кој создаде повеќе од стотина театарски, над 50 филмски и десетици радио улоги.

Радко Полич-Рац остави неизбришлива трага на театарот во Словенија. Списокот на неговите улоги по кои ќе остане во сеќавање на публиката и слушателите е навистина долг, а многумина го паметат и по улогата на капетанот Дитрих во филмот „Балкан експрес“.

Рац беше и еден од најпочитуваните филмски актери и во Словенија, како и во земјите од поранешна Југославија.

 

 

ФОТО: Инстаграм

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“

Актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“, почина во саботата на 28 јануари како последица од...

Загинаа 4 млади бразилски фудбалери

Автобус полн со млади фудбалери на фудбалскиот клуб Вила Мариа Хелена од Бразил се превртел во провалија од десетина метри. Според информациите на бразилските медиуми,...

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“ (Pamela, A...
spot_img
spot_img
spot_img