15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Почина режисерот Боб Рафелсон

НАЈЧИТАНО

Режисерот Боб Рафелсон, влијателна личност во ерата на Новиот Холивуд од 1970-тите, кој беше номиниран за два Оскари за филмот „Five Easy Pieces“, почина на 89 години.

Рафелсон починал во својот дом во Аспен во саботата вечерта опкружен со семејството, рекла неговата сопруга Габриел Таурек Рафелсон.

Боб Рафелсон беше одговорен за ко-креирање на измислената поп-музичка група и телевизиска серија „Мајмуни“ заедно со покојниот Берт Шнајдер, што му донесе Еми за хумористична серија во 1967 година.

Но, можеби најпознат беше по неговата работа за време на ерата на Новиот Холивуд, кога класичниот студиски систем го отстапи местото на група бунтовни млади гласови и свежи стилови на снимање филмови и помогна да се воведат таленти како Мартин Скорсезе, Брајан Де Палма, Френсис Форд Копола и Стивен Спилберг, пренесува indianexpress.com.

Тој, исто така, продуцирал и значајни нови холивудски класици, вклучувајќи ги „Последното шоу на слики“ на Питер Богданович и „Лесниот јавач“ на Денис Хопер.

Френсис Форд Копола еднаш го нарече „еден од најважните филмски уметници во својата ера“, а меѓу неговите обожаватели се Квентин Тарантино и Вес Андерсон.

ФОТО: IMDb

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО