8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Почина најстарата машка панда во заробеништво

НАЈЧИТАНО

Најстариот мажјак панда во заробеништво почина денеска во зоолошка градина во забавен парк во Хонг Конг.

Пандата, чие име беше Ан Ан, живеела до 35 години, што се вели дека е околу 105 во човечки години.

Раководството на Оушн Парк решило да ја заспие пандата бидејќи неговото здравје се влошувало во последните неколку недели.

Менаџментот извести дека Ан Ан јадеше сè помалку и на крајот целосно престана да јаде цврста храна. Го одржале во живот со вода и раствор од електролит.

Негувателите на Ан забележале и дека тој е помалку активен и повеќе седечки.

Панда Ан Ан дошла во Хонг Конг заедно со женката Џиа Џиа во 1999 година како подарок од централните власти на Кина.

Џиа Џиа почина во 2016 година на 38-годишна возраст и беше најстарата женка панда во заробеништво.

Просечниот животен век на пандата во дивината е под 20 години, но во заробеништво тие можат да живеат подолго.

Во Оушн Парк има уште две панди, Џинг Џинг и Ле Ле.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО