14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Почина музичарот и пејач Марк Ланеган

НАЈЧИТАНО

Пејачот, музичар и текстописец Марк Ланеган почина во вторникот на 57-годишна возраст во својот дом во Киларни, Ирска, објавено е во соопштението на неговата Фејсбук страница.Ланегана, со својот длабок и впечатлив баритон, многумина го сметаат за еден од најдобрите рок пејачи во последните децении.

Беше омилен и во Загреб, пред чија публика настапи дури пет пати, последен пат во 2019 година во Фабриката за култура. „Нашиот сакан пријател Марк Ланеган почина утрово во својот дом во Киларни, Ирска. Омилениот пејач, текстописец, автор и музичар имаше 57 години, оставајќи ја зад себе сопругата Шели“, се наведува во краткото соопштение, со барање на семејството во овој момент да ја почитува нивната приватност.

Засега нема други информации.Ланеган неодамна преживеа битка со Ковид-19 што го остави во кома, а ова тешко искуство го опиша во своите мемоари Ѓавол во кома.

Поранешен зависник од дрога и пријател на Курт Кобејн, Џефри Ли Пирс од Gun Club ги опиша неволјите во неговиот живот во неговата книга од 2020 година „Пеј наназад и плачи“, според која тој бил компулсивен коцкар на рана возраст и крадец. „Сакав возбуда, авантура, декаденција, изопаченост, што и да е“, пишува во мемоарите на музичар кој го напуштил светот на дрогата пред повеќе од една деценија.

Тој ја започна својата кариера во 1984 година кога го формираше бендот Screaming Trees во Сиетл, кој сними седум албуми пред да се распадне во 2000 година. Тие се здобија со слава и култен статус како дел од гранџ движењето од раните 1990-ти.

На врвот на славата на бендот, тој започна соло кариера со албумот The Winding Sheet од 1990 година.

Соработуваше со Queens Of The Stone Age, Изобел Кембел, поранешната пејачка Бел и Себастијан, како и со Грег Дули од Авганистанските Витс и The Twilight Singers, со кои шест години го водеше заедничкиот проект The Gutter Twins.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО