7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Почина легендарниот српски актер Бранко Цвејиќ

НАЈЧИТАНО

Актерот Бранко Цвејиќ, долгогодишен член и поранешен директор на Југословенскиот драмски театар, почина во Белград. Пред неколку дена му се слошило на проба, но докторите не успеале да го спасат.

Бранко Цвејиќ е роден во Белград на 25 август 1946 година. Во 1965 година завршил петта белградска гимназија и истата година се запишал на актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Белград.

Заедно со цела нова генерација актери, на покана на Бојан Ступица, во мај 1967 година станува член на Југословенскиот драмски театар. Во родителската куќа одигра над педесет улоги, од кои најзначајни се: Лорд Греам (Фан на Лејди Виндермер), Френк (Занаетот на г-ѓа Ворн), Петруњела (Дундо Марое), Станковиќ (Пучина), Никола (Наход Симеон) , Пера Писар (г-ѓа министерка), Симеонов-Пишчик (Вишњик).

Најмногу соработувал со режисерот Дејан Мијач, како актер, а подоцна и како продуцент на бројни претстави. Како гостин настапувал и на други театарски сцени, меѓу другите во театарот Звездара – театар во чие основање и самиот учествувал.

Играше во повеќе од 40 долгометражни играни филмови и оствари голем број важни улоги во ТВ серии, филмови и драми.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО