4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Почина комичарот Мајкл Лерер

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Комичарот Мајкл Лерер, кој отворено зборуваше за својата битка со АЛС, почина во вторникот во Портланд по долга борба со болеста. Имаше 44 години.

„Тој избра да стави крај на својот живот со помош на лекар“, потврди партнерката и негувателка на Лерер, Колет Монтег во изјава за „Чикаго сан-тајмс“.

„Мајкл почина достоинствено, според сопствената желба. Евтаназијата беше најтешката одлука што некогаш ја донел“, рече таа.

На неговиот инстаграм-профил се појави проштална објава.

„Завршен чин – гледајте го продолжението. Почивај во мир, бестрашен човеку. Секогаш ќе те сакаме и ќе ти благодариме за сѐ што си подарил на светот“, стои во описот на објавата.

 

Забавувачот, кој беше дел од театарската трупа Вториот град, ја продолжи својата кариера откако во 2017 година му беше дијагностицирана невролошка болест. Лерер настапуваше во инвалидска количка во клубовите во Остин, Тексас и зборуваше за својата борба на своите настапи.

Лерер, исто така, зборуваше за неговата состојба во подкастот „Убиј го Тони“, чиј водител беше легендарниот печен комичар Тони Хинчклиф. Тој имаше скоро 100 гостувања помеѓу 2019 и 2022 година, често појавувајќи се со ѕвезди од комедија како Рон Вајт и Џо Роган.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img