Почина калуѓерката Андре, најстарата личност на светот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во францускиот град Тулон, во дом за пензионери, во сон починала 118-годишната калуѓерка Андре, најстарата личност на светот, потврди за Ројтерс.Од април 2022 година, таа беше препознаена од Геронтолошката истражувачка група како најстарата личност во светот под нејзиното вистинско име Лусил Рандон, по смртта на тогаш 119-годишната Јапонка Кејн Танака.

Лусил Рандон, или сестра Андре, го добила тоа име во 1944 година кога се приклучила на католичкиот ред за добротворни цели. Таа е родена на 11 февруари 1904 година, а во текот на 2022 година била позитивна, но и преживеала инфекција со коронавирус.

„Велат дека работата убива, но работата секогаш ми помагала да живеам. Работев до 108 години“, изјави сестра Андре во интервју за медиумите минатата година кога и официјално беше прогласена за најстарата личност на светот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Апокалиптични сцени во Турција и Сирија: „Афтершоковите беа како Армагедон“

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како...

Бијонсе се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“

Бијонсе (41) се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“ за...

Османи гледа антисемитизам, ама видел и антисемитски пораки како руска воена пропаганда

Антисемитизмот го донесе холокаустот, но не исчезна со холокаустот, ниту пак е поразен. Мораме да ги удвоиме нашите напори да за да се справиме...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img