24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Почина еден од основачите на Бон Џови

НАЈЧИТАНО

Музичарот, басистот и еден од основачите на легендарниот рок бенд Бон Џови почина на 70-годишна возраст, соопштија членовите на групата.

Во емотивна објава на Фејсбук се простија од пријателите и колегите, пишувајќи дека ќе останат запаметени како „драга и дива личност, полна со живот“.

Тие не ја наведоа ниту причината, ниту времето на смртта на Саш, а со проштална порака објавија видео во негова чест.

Тие свиреа со бендот во време кога ги правеа најголемите хитови како „You Give Love a Bad Name“, „Livin“ on a Prayer“ и „Bad Medicine“.

Тој е заслужен за зближувањето на бендот и бројните музички идеи.

„Алек беше вклучен во формирањето на бендот“, напиша Џон Бон Џови на Твитер. „Всушност, преку него го најдовме патот еден до друг… Денес тие спомени ми носат насмевка, но и солзи. Многу ќе ни недостига“, напиша тој на Твитер.

Роден е во Њујорк на 14 ноември 1951 година. Тој стана познат музичар најпрво на музичката сцена во Њу Џерси каде што бендот започна да настапува.

Отпрвин свиреше во групата The Message.

Како менаџер на танцовата сала „Хунка Бунка“ во Сајревил, тој организираше настап на Џон Бон Џови и The Wild Ones, а потоа и самиот се приклучи на бендот.

Тој беше постар од неговите колеги од бендот и издавачките куќи обично лажеа за неговата возраст.

„Имав 31 година кога се приклучив на групата. Бев 10 години постар од остатокот од бендот. Сестра ми беше лута затоа што во весниците ја споменуваа како моја постара сестра, а всушност беше помлада“, изјави тој во едно интервју.

„Разликата во години беше и причината поради која на крајот го напуштив бендот. Кога наполнив 43 години, почнав да согорувам. Чувствував дека тоа е моја работа, но всушност не сакав да работам“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО