5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Почина американскиот рокер Дејвид Крозби

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американскиот рокер Дејвид Крозби, ко-основачот на The Byrds и Crosby, Stills, Nash&Young, почина на 81-годишна возраст, јавуваат американските медиуми.

Магазинот Variety прв ја објави смртта на музичарот кој остави длабока трага на рок и народната музика во 1960-тите и 1970-тите, повикувајќи се на изјава на неговата сопруга Јан Денс, која рече дека починал по „долго боледување“.

Магазинот Rolling Stone ја потврди веста повикувајќи се на извор близок до уметникот.

Variety пишува дека Крозби починал со сопругата и синот Џанго покрај себе, но не прецизира датум.

„Иако повеќе не е со нас, неговата хуманост и добрина ќе продолжат да ни бидат пример и извор на инспирација и во иднина. Неговото наследство ќе живее преку неговата легендарна музика“, истакнува тој.

Како што истакнува Variety, веста за смртта на Крозби е неочекувана бидејќи неговиот профил на Твитер беше сè уште активен во средата.

Крозби е роден во Калифорнија на 14 август 1941 година. Неговите родители биле потомци на познати њујоршки семејства. Неговиот татко бил филмски работник и добитник на Оскар за најдобра фотографија.

Пред да наполни 25 години, тој го основа бендот The Byrds, кој комбинира англиски рок и традиционален американски фолк.

„Не знам што друго да кажам: срцето ми е скршено“, напиша на Твитер Брајан Вилсон, поранешен член на Бич Бојс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img