2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Почина актерката Јулијана Стефанова

НАЈЧИТАНО

По кратко боледување, на 61-годишна возраст почина актерката Јулијана Стефанова, која целиот работен век беше вработена во Народниот театар – Битола.

„Пред неколку часа не напушти еден прекрасен човек, Јулијана Стефанова, актерката која штом ќе се појавеше на сцената веднаш предизвикуваше насмевка на лицата од публиката. Нејзиниот актерски хабитус беше мек и топол, специфичен по тоа со каква леснотија ги правеше работите на сцената. А зад сцената беше уште потопла и голем другар“, објави Народен театар Битола.

Стефанова играше во многу претстави, а јавноста најмногу ја памнти во „Аудиција“, „Аждер“, „Малограѓанска свадба“…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО