4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Почина австралискиот кардинал Џорџ Пел

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Австралискиот кардинал Џорџ Пел, поранешен висок функционер на Ватикан, кој беше ослободен од обвиненијата за сексуална злоупотреба во 2020 година, почина во вторникот на 81-годишна возраст, изјави неговата приватна секретарка.Џозеф Хамилтон изјави за Ројтерс дека Пел починал во Рим во вторникот вечерта. Тој рече дека Сиднејската надбискупија ќе издаде соопштение подоцна. Црковни извори рекоа дека веруваат дека Пел починал од срцев удар во болница во Рим.Пресудата на австралискиот Апелационен суд од 2020 година ги поништи пресудите дека Пел сексуално нападнал две момчиња од хорот во 1990-тите. Тој помина 13 месеци во затвор. Пресудата му овозможи на тогаш 78-годишниот Пел да оди на слобода, со што заврши случајот на највисоката црковна личност обвинета во глобалниот скандал за сексуална злоупотреба што ја потресе Римокатоличката црква ширум светот. Пел, поранешен надбискуп на Мелбурн и Сиднеј, служеше во Ватикан како министер за економија од 2014 година додека не зеде отсуство во 2017 година за да се врати во Австралија за да се соочи со обвиненијата. Тој живееше во Рим од неговото ослободување во 2020 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img