Потечени очни капаци: Причина и третман на проблем кој исто така укажува на некои сериозни болести

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Иако овој феномен е естетски непријатен, обично не е причина за загриженост. Сепак, отечените очни капаци може да укажуваат и на некои болести.

Очниот капак е сложено, целосно функционално ткиво на кожата кое се состои од трепки, солзи, потни и лојни жлезди. Овие ткива може да развијат воспалителни реакции, што доведува до оток што обично поминува во рок од еден ден.

Активирањето обично е стрес, пиење премногу течност непосредно пред спиење, алергија или некое механичко оштетување. Отечениот очен капак обично е симптом на промена, а не состојба.

Кожата на очниот капак е дебела помалку од 1 милиметар, а ткивото е лабаво и растегливо, па очниот капак може значително да отече и да предизвика непријатност, а понекогаш и болка.

Причини и симптоми на отечени очни капаци
Причините за отекување на очните капаци може да бидат многубројни и вклучуваат:

– алергии

– убод од инсект

– задржување на течности

– розево око (конјунктивитис)

– блокирана лојна жлезда или солзавец

– недостаток на спиење

– херпес

– јачмен

– целулитис

– болести на тироидната жлезда (како што е Грејвсовата болест)

Во зависност од причината, може да почувствувате оток на еден или двата очни капаци. Повеќето од овие состојби не се сериозни, но дефинитивно треба да ги исчистите и да ги негувате очите ако вашиот очен капак е отечен.

Најчестите симптоми на отекување на очните капаци се чешање, болка, црвенило на очниот капак, зголемено производство на солзи или суво око.

Третман на отечени очни капаци
Отечените очни капаци се третираат во зависност од причината.

Обично можете да ги лекувате дома, особено ако се резултат на неинфективни причини како што се задржување на течности или алергии.

1. Јачмен
Станува збор за инфекција на жлезда во очниот капак што изгледа како мал апсцес.

Симптомите на јачменот влијаат на работ на окото, често во основата на трепката, на долниот или горниот очен капак. Лицето може да почувствува болка и чешање, а отокот има мала гнојна точка во средината. Причината за јачменот обично е бактериска инфекција или воспаление на маслените жлезди.

Јачменот може да потрае и до неколку недели додека не се смири грутката и се третира со антибиотска маст, капки или кортикостероиди. Ако излезниот канал е блокиран и се формира грутка без воспаление, тоа е халазион. Може да помогнат и топлите облоги кои ги ставате на јачменот пет до 10 минути, три до четири пати на ден. Во исто време, избегнувајте производи за очи, контактни леќи, шминка и креми за очи додека не исчезне јачменот.

2. Конјунктивитис
Розово око или конјунктивитис е воспаление на конјунктивата – проѕирното, тенко ткиво што ги обложува очните капаци и очното јаболко.

Можни причини се вирусна, бактериска или габична инфекција, алергиска реакција или реакција на чувствителност на изложеност на токсини или надразнувачи. Најчести симптоми на конјунктивитис се чешање, болка, исцедок од окото, појава на розево или црвено очно јаболко и отечен очен капак.

Конјунктивитисот обично поминува за една до две недели, но може да потрае подолго. Некои луѓе имаат хроничен конјунктивитис, кој трае подолго од четири недели.

Непријатноста можете да ја смирите со ставање ладни облоги, а ќе ви помогнат и вештачките солзи. Избегнувајте триење или допирање на окото.

Задолжително посетете лекар доколку симптомите продолжат или се влошат, во тој случај ќе ви препишат капки или маст со антибиотици.

3. Око херпес
Постојат многу видови на вируси на херпес, а некои може да предизвикаат инфекции на очите.

Херпесот на очите е предизвикан од вирусот на херпес симплекс и може да остави трајни лузни на рожницата.

Симптомите на херпес на окото се слични на оние на конјунктивитисот, но може да се појават и рани на очните капаци и големи отоци кои го отежнуваат видот. Почетната инфекција често се јавува кај деца на возраст под пет години, но вирусот останува во телото и симптомите може повторно да се појават подоцна.

Око херпес се третира со антибиотски капки, стероиди или антиретровирусна терапија за да се спречи повторување и компликации.

4. Алергии на очите
Алергиите може да се појават насекаде на телото, вклучувајќи ги и очните капаци.

Обично тоа е претерана реакција на имунолошкиот систем на алергени како полен, некои состојки во храната, животински влакна, прашина и други. Покрај тоа, може да се појави алергиска реакција како преосетливост на шминка и производи за нега на очите. Покрај отекување на очните капаци, има црвенило, болка во окото и зголемено кинење.

За да ја дознаете точната причина за алергијата, направете тест за алергија кај оториноларинголог.

5. Целулитис
Станува збор за инфекција на очното ткиво и се јавува во две форми – пресептална и орбитална.

Првата вклучува воспаление на очните капаци и делови од кожата околу окото, а најчеста причина е бактериска инфекција на носните и синусните пасуси или риносинузитис.

Орбиталниот целулитис е малку посериозна очна инфекција во која отекуваат горните и долните очни капаци, а понекогаш и веѓите и образите. Исто така, очите може да станат испакнати, намалена визуелна острина, болка при движење на очните јаболка и зголемена температура.

Се лекува со антибиотици, а доколку се развие апсцес и предизвика сериозни проблеми, може да биде неопходна операција.

6. Гравесова болест
Грејвсовата болест е автоимуно нарушување кое влијае на тироидната жлезда, кожата, очите и другите органи. Отечени очни капаци, болки во очите, црвенило, двојно гледање се најчестите симптоми на оваа тешка болест.

Се третира со орални стероиди, вештачки солзи, фокална терапија и на крајот операција.

Помош за отечени очни капаци дома
Очите, исто како и целото лице, бараат редовна хигиена. За да се спречи отекување на очните капаци, потребно е редовно да се чистат со топла вода и темелно да се отстранува шминката со благи производи без алкохол и штетни состојки.

Ако носите маскара, погрижете се да ја отстраните од трепките на крајот од секој ден за да избегнете инфекција на очите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img