9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Постојат 10 начини да го намалите ризикот од добивање рак

НАЈЧИТАНО

Постојат начини да се намали ризикот од рак со менување на некои животни навики.

1. Одржување на телесната тежина
Обидете се да ја задржите вашата телесна тежина во границите на вашата висина и возраст и внимавајте да не се дебелеете.

2. Физичка активност
Биди активен. Здравствените експерти советуваат најмалку 30 минути физичка активност дневно.

3. Избегнувајте преработена храна
Не консумирајте засладени пијалоци, висококалорична храна или храна богата со масти и без влакна.

4. Намалете ја потрошувачката на алкохол
Ако редовно консумирате алкохол, намалете го на две или три пијалоци дневно.

5. Ограничете го внесот на сол
Избегнувајте преработена храна која содржи сол или натриум. Генерално е добро да се намали внесот на сол и солена храна како што старееме.

6. Не консумирајте суплементи
Наместо додатоци, изберете храна богата со хранливи материи.

7. Доење
Ако имате бебе, доете го најмалку 6 месеци, а потоа почнете постепено да додавате цврста храна.

8. Престанок со пушење
Пушењето е поврзано со зголемен ризик од рак на главата, вратот, хранопроводникот, црниот дроб, дојката или колоректалниот карцином, затоа потрудете се и дефинитивно престанете да пушите.

9. Заштита од сонце
Премногу изложување на сончева светлина го зголемува ризикот од развој на рак на кожата, еден од најчестите видови на рак. Се препорачува да се заштитите од сончева светлина во текот на целата година.

10. Вакцинација
Вирусите како хепатитис Б или ХПВ можат да предизвикаат рак. Вакцинирајте се за целосно да го спречите овој ризик, пишува Times of India.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО