17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Постои трик за проверка на зрелоста и 2 едноставни начини како да го забрзате процесот

НАЈЧИТАНО

Авокадото е многу популарна намирница, но сè уште се бориме да го препознаеме степенот на неговата зрелост.

Ако сте од оние луѓе кои не знаат како да одберат авокадо во продавница, па кога ќе се вратите дома сфаќате дека е или зелено и презреано, прочитајте ги советите подолу и нема да го фрлите.

Иако темно зелената или кафената боја можат да бидат знак на зрелост, имајте на ум дека тоа не е случај со сите видови. Земете го авокадото во рака и нежно стиснете го – ако е меко, но не и премногу меко, треба да биде во добра состојба за да можете веднаш да го употребите.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО