1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Постои закана од недостиг од овие осум производи

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пандемијата на ковид-19, војната во Украина и мноштво други еколошки прашања се во голема мера одговорни за нарушувања на пазарот. Покрај тоа што се соочуваме со поскапувања на различни производи, сега се заканува уште еден проблем – недостиг.

Во продолжение прочитајте кои производи може да исчезнат од полиците.

Наут
Љубителите на хумус треба да размислат за порибување. Имено, постои закана од недостиг на наут – главната состојка на хумусот – и може да доживее пад на залихите од дури 20%.

Војната во Украина ги спречи посевите и извозот од Русија и Украина – две земји кои се значајни производители на наут. Австралија и Мексико, исто така, се соочија со временски проблеми оваа година, вклучително и поплави, кои имаа негативно влијание врз нивните посеви. Во исто време, побарувачката за леблебија продолжува да расте.

Пченка
По истражувањето на бројни полиња со пченка на Средниот Запад, како дел од турнејата „Pro Farmer Crop Tour“, извидниците открија дека огромните количини пченка се во помалку од идеална состојба по сезона на наезда од штетници, висока топлина и слаби врнежи. Неколку американски држави имаат пониски приноси од минатата година.

За жал, недостатокот на пченка значи и можен недостиг на многу омилени нуспроизводи – житарки, пченкарен сируп и пуканки.

Производи од домати
Сушата и невидените температури го зголемија оптоварувањето на земјоделците кои веќе се справуваат со инфлацијата и зголемените трошоци за ѓубрива поради војната во Украина.

Сите овие неповолни временски услови на крајот би можеле да доведат до тоа многу производи од домати да станат помалку достапни. Ова вклучува кечап, сос за тестенини и слично.

Пиво
Јаглерод диоксидот е една од клучните состојки во производството на пиво, а снабдувањето со овој гас е нестабилно со години. Покрај тоа, производителите на пиво дополнително се борат со постојан недостиг од алуминиумски лименки.

Замрзната пица
Јаглерод диоксидот е исто така клучна состојка во производството на многу замрзната храна, вклучувајќи ја и замрзнатата пица. Најчесто се користи како средство за ладење за да се зачува вкусот и текстурата на замрзнатите производи за време на складирањето и транспортот. Покрај тоа, помага и да се спречи расипување на храната.

Затоа, производителите на пица се соочуваат со слични проблеми како производителите на пиво, а сето тоа може да резултира со недостиг од тие производи.

Маслиново масло
Големите производители на маслиново масло, Шпанија и Италија, се опоравуваат од ужасно тешкото лето. Летните температури урнаа рекорди низ Западна Европа и преовладуваше голема суша. Аналитичарите проценуваат дека производството на маслиново масло во Шпанија би можело да падне за 25 до 30 отсто во споредба со минатата година.

Што се однесува до Италија, аналитичарите прогнозираат пад на производството на маслиново масло меѓу 20 и 30%. Покрај временските услови, војната во Украина и проблемите со синџирот на снабдување дополнително придонесоа за поскапување на маслиновото масло.

Чоколадо
Во пресрет на Ноќта на вештерките, може да има недостиг од чоколадо. Имено, производителот на бонбони Херши објасни дека поради војната во Украина потешко се добиваат сурови состојки како масло за јадење и какао. Во исто време, побарувачката порасна неверојатно. Сезонските производи беа запоставени со цел да се пополнат полиците на продавниците и да се задоволат нормалната дневна побарувачка.

Мисиркино месо
Експертите предвидуваат претстојниот недостиг на мисирки, пред се поради епидемијата на птичји грип што беснее оваа година. Американците се соочија со сличен недостиг на мисирка во 2021 година, така што би можеле да плаќаат повисока цена за мисирка, според Eat this.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Од денес започнуваат интензивните преговори за формирање на ново владино мнозинство-„МИНИСТЕРСТВО ЗА БУРЕК“.

Арбен Таравари, новиот лидер на Алијанса за Албанците во Македонија, е јасен и гласен: „НЕ САКАМЕ МИНИСТЕРСТВО ЗА БУРЕК!“ Таравари со неговата АА влегува...

Стоилковски прашува дали мора да падне крв за да се реагира?

Стоилковски: Ново бегство од затворот „Скопје”, мора ли крв да падне како во Идризово за одговорност на Тупанчевски и Андов „Сокол”? Уште еден затвореник побегнал...

На празникот Св. Антониј Велики оставка поднесе Нефи Усеини за градо-спасение

Денес на големиот празник Св. Антониј Велики, триесеттиот ден во Новата календарска година во Охрид се одбележува празникот Совето-спасение. На овој голем ден оставка...
spot_img
spot_img
spot_img