More

  Постапка во Уставен суд која ја поведе жител на општина Центар во Скопје, во врска со спорниот дел од ДУП-от за градот во кој се вклучени атрактивни парцели на Водно, Капиштец, Мало Курино и Цвеќара денеска ја доби својата разврска

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Постапка во Уставен суд која ја поведе жител на општина Центар во Скопје, во врска со спорниот дел од ДУП-от за градот во кој се вклучени атрактивни парцели на Водно, Капиштец, Мало Курино и Цвеќара денеска ја доби својата разврска. Со пет гласа „за“ Уставниот суд одлучи дека ДУП-от донесен во јули 2014 година не бил донесен со потребното мнозинство и со тоа тој е ништовен.

  По оваа одлука на Уставен, општината повеќе нема да може да издава нови одобренија за градба, но како што информираше портпаролката на Уставен Христина Беловска, дозволите кои што се веќе издадени остануваат во сила.

  Се работи за градската четврт Ј07. Подносител на постапката бил Томе Симоновски, граѓанин од Скопје.

  Укинатиот ДУП кој бил донесен во 2014 година со само 11 гласа и 12 присутни, што е помалку од 23 потребни совеници во општината овозможувал дел од шумата на Водно да се пренамени во градежно земјиште. Претходно, многу граѓани од населбата кај Водњанска реагираа дека не само што за секоја празна локација биле предвидена градба, туку и дека многу парцели биле спојувани за на нив да можат да никнат станбени згради.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img