14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Последната и можеби најнечуена изјава на Трамп

НАЈЧИТАНО

Да се ​​каже дека Доналд Трамп рекол нешто безобразно и смешно е сосема вообичаено денес.

На крајот на краиштата, ова е човек кој се прашуваше дали таткото на Тед Круз бил вмешан во атентатот на Џон Ф. Кенеди. Човекот кој рече дека ветерниците предизвикуваат рак. И човекот кој предложи да пие средство за дезинфекција за борба против Ковид-19.

Така, кога пишувам дека Доналд Трамп го кажа можеби најгрозоморното нешто на митингот во Северна Каролина, тоа кажува нешто. Да ја прочитаме следната изјава без одлагање. „Според мое мислење, јас сум најчесниот, најчесниот човек, можеби што Бог некогаш го создал“, рече Трамп. Оваа изјава можете да ја видите и самите овде.

Поддржувачите на Трамп гласно се смееја на изјавата.

Сега малку контекст. Трамп рече дека е „најчесниот човек“ кога зборуваше за различни истраги против него и неговата администрација за време на неговиот мандат. „Тие ги пребараа тие години и години, проверуваа милиони и милиони страници документи, но ништо не најдоа“, раскажува Трамп за разговорот со неименуван пријател. (Би бил подготвен да се обложам дека споменатиот пријател не постои.)

Само да појаснам – факт е дека истрагите против Трамп не открија „ништо“. Но, специјалниот советник Роберт Мулер најде – добро, многу. Што рече за тоа дали Трамп ја попречувал неговата истрага. „Да имавме докази по темелна истрага дека претседателот не го опструирал судството, ќе го кажевме тоа“, се вели во извештајот на Мулер. „Врз основа на фактите и важечките правни стандарди, не можеме да го тврдиме тоа. Иако извештајот не вели дека претседателот извршил кривично дело, тоа не му олеснува“.

„Не му простувај.

Го имавме и овој неславен телефонски повик до Зелените во 2019 година, во кој Трамп јасно стави до знаење дека Соединетите Држави прават многу за Украина, а Украина за возврат ќе направи мало истражување за неговиот противник на општите избори во 2020 година (Џо Бајден ).

„Многу се зборува за синот на Бајден дека Бајден го прекинал гонењето против него. Многу луѓе сакаат да знаат повеќе за ова, така што сè што можете да направите за јавниот обвинител би било прекрасно“, му рече Трамп на украинскиот претседател Володимир Зеленски. „Бајден се шеташе наоколу и се фалеше дека го прекинал гонењето против неговиот син, па ако можете да погледнете… Ми звучи ужасно“.

Да не зборуваме за 30.000 – не е печатна грешка – лажни или погрешни тврдења дадени од Трамп во текот на четирите години од неговиот мандат, според Вашингтон пост.

Трамп, исто така, ја призна својата склоност да претерува. „Играм на имагинацијата на луѓето“, напиша тој во „Уметноста на договорот“. „Луѓето можеби немаат високи цели сами по себе, но оние што имаат можат да бидат многу импресионирани. Затоа, малку хипербола никогаш не боли. Луѓето сакаат да веруваат дека нешто е најголемото, најважното и најспектакуларното. Ова го нарекувам хипербола на вистината. Тоа е невина форма на претерување – и многу ефективна форма на промоција“.

Зборот „вистина“ е многу важен овде. Многу.

Фактите се јасни: четирите години на функцијата на Доналд Трамп беа обележани со неговата неподготвеност да ја каже вистината за големи и мали работи. Дури и тој не може да поверува дека е „можеби најчесниот човек што Бог некогаш го создал“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО