2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Посилен земјотрес го стресе теренот во Албанија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Посилен земјотрес ја потресе Албанија. Засега нема информации за жртви, но потресите се почувствувале и во други земји од регионот.

Албанија беше погодена од земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала во неделата нешто пред 23 часот, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот на земјотресот бил на 23 километри североисточно од Тирана. Засега нема информации за жртви, пишува бриселски Еурактив.

Земјотресот најмногу го почувствувале жителите на албанската престолнина, а тресење на земјата било забележано и од Скопје, Сараево и Дубровник. Земјотресот е почувствуван во Босна и Херцеговина, Северна Македонија, Грција, Хрватска и Косово.

Тресењето траеше неколку секунди и беше доста силно, напишаа жителите на градовите кои го почувствуваа земјотресот на социјалната мрежа Твитер во моментот на објавувањето на EMSC.

Земјотресот предизвика мали штети во регионот Клос, недалеку од епицентарот, изјави албанскиот министер за надворешни работи Нико Пелеши, пишува албанскиот весник „Кох“.

Според Еурактив, земјотресот ги потсетил албанските жители на уште посилен земјотрес што ја стресе земјата во Албанија на 26 ноември 2019 година. Епицентарот на земјотресот со јачина од 6,2 степени бил во близина на градот Драч, кој се наоѓа на 40 километри западно од Тирана. Тогаш загинаа 51 лице, а неколку илјади останаа без своите домови, додека многу згради се урнаа или беа тешко оштетени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img