2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Португалија освои три бода против Гана

НАЈЧИТАНО

Португалската фудбалска репрезентација ја совлада вечерва Гана со 3-2 (0-0) во рамки на првото коло во групата Х на Светското првенство, во натпревар во кој сите пет голови беа постигнати во завршните 30-ина минути на стадионот „974″ во Доха.

Португалија поведе преку Кристијано Роналдо од пенал во 65 минута, а откако Гана го израмни резултатот осум минути подоцна преку Андре Ајев, го врати водството со два гола за две минути.

Најпрво Жоао Феликс беше прецизен за 2-1 (78), а водството го удвои Леао (80).

До крајот на натпреварот Гана се обидуваше да остане непоразена, но успеа само да го ублажи поразот преку Осман Букари (89).

Во истата група претходно денеска Уругвај и Јужна Кореја одиграа без голови.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО