1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Пороен снег врне во некои делови на Словенија, орачките служби веќе се во акција

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во некои делови на Словенија повторно врне силен снег. Поради тоа, на патиштата веќе има услуги за орање и ширење, кои на повеќе места го забавуваат сообраќајот и предизвикуваат метеж. Информативниот центар за сообраќај ги предупредува возачите да не претекнуваат возила со ора и да возат со исчистени возила и вклучени светла.

Снегот изненади многу возачи во понеделникот, продолжувајќи го времето на патување и предизвикувајќи хаос на некои патишта. Бидејќи снегот денеска не се лепи за коловозот, сообраќајот се одвива понепречено од понеделник. Сепак, внимателноста на коловозот нема да биде излишна, пред се поради тоа што на терен има услуги за орање и ширење.

Што уловиле камерите на Дарс? Застана во тунелот и го исчисти снегот (ВИДЕО)Во сообраќајниот информативен центар истакнаа дека возачите треба да ги чистат возилата пред возење, да возат со запалени светла и да не претекнуваат возила со ора. Предупредуваат и дека сообраќајот се одвива забавено поради орање и распрскувачки групи возила и дека на места има и застој на магистралните патишта.

Веќе има затворања и пречки поради снегот
Како што информираат од сообраќајниот информативен центар, патниот правец Хоче – Похорска взпењача е затворен поради лизгање на автобусот, а патниот правец Подлом – Крањски Рак – Луче поради паднати дрвја.

Патот над превојот Вршич е затворен. На превојот Љубељ задолжителна е употребата на синџири од австриска страна.

Забранет е сообраќајот за приколки и полуприколки на патните правци Годович – Чрни Врх, Годович – Идрија, Раздрто – Манче и од хрватската страна на граничните премини Петрина и Бабно Поље.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img