14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Поранешните шефови на операторите на Фукушима мора да платат отштета од 95 милијарди долари

НАЈЧИТАНО

Судот во Токио во средата им нареди на поранешните шефови на операторот на нуклеарната централа Фукушима Даичи да платат околу 13 трилиони јени (94,48 милијарди евра) отштета за катастрофата во 2011 година, објавија локалните медиуми.

На четворица поранешни шефови на Токио Електрик Енергетската компанија (ТЕПКО) им е наредено да платат отштета во тужбата што ја покренаа акционерите поради нуклеарната катастрофа предизвикана од големото цунами.

Обвинителите го напуштија судот во Токио држејќи транспаренти на кои пишуваше „победуваат акционерите“ и „призната одговорност“.

„Мора да се издадат предупредувања дека ако донесете погрешни одлуки или направите грешка, треба да надоместите со свои пари“, рече Хиројуки Каваи, адвокат кој ги застапува акционерите, на прес-конференција во 2012 година.

„Можеби ќе треба да ја продадете вашата куќа. Можеби ќе треба да ги поминете пензионерските години во мизерија. Во Јапонија ништо не може да се реши или да се постигне напредок без лична одговорност“, додаде тој.

Акционерите тврдеа дека катастрофата можеше да се спречи доколку газдите на ТЕПКО обрнуваа внимание на истражувањето и спроведоа превентивни мерки како што е поставување на итен извор на енергија на повисоките места.

Студиите презентирани од акционерите не биле веродостојни, а ризиците не можеле да се предвидат, возвратија надлежните.

„Го повторуваме нашето искрено извинување до луѓето во Фукушима и членовите на општеството воопшто за предизвикување проблеми и неволји“ поврзани со катастрофата, изјави портпаролот на ТЕПКО за АФП.

Но, компанијата одби да ја коментира пресудата или дали ќе поднесе жалба.

Три од шесте реактори во нуклеарната централа Фукушима Даичи работеа кога моќниот подморски земјотрес предизвика разорно цунами на 11 март 2011 година.

Тие се стопија откако нивните системи за ладење откажаа кога брановите ги поплавија помошните генератори.

Тоа беше најголемата нуклеарна катастрофа од Чернобил и беше прогласена зона за евакуација околу централата. за десетици илјади жители.

Околу 12 отсто од регионот Фукушима некогаш беше прогласен за небезбеден за живеење, но зоните на исклучување сега покриваат околу два отсто од регионот, иако населението на многу места е сè уште многу помало од порано.

TEPCO беше тужен од преживеани од катастрофа, акционери и оваа година од шест тужители поради тврдењата дека развиле рак на тироидната жлезда од изложеност на радијација.

Во 2019 година, судот ослободи тројца поранешни функционери на ТЕПКО во единственото кривично судење кое произлегува од катастрофата.

Ним им се закануваше затворска казна до пет години поради професионално невнимание, но судот одлучи дека не можеле да ги предвидат размерите на цунамито што ја предизвика катастрофата.

ТЕПКО е вклучен во повеќедецениски напори за деактивирање на централата, скап и тежок процес.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО