Поранешниот чешки премиер Бабиш беше ослободен од обвиненијата за измама непосредно пред изборите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Судот во Прага го ослободи поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш за вмешаност во измама од два милиони долари за добивање субвенција. Бабиш доби средства од Европската унија за неговиот бањски комплекс. Пресудата дојде само четири дена пред претседателските избори, на кои главниот фаворит е поранешниот премиер.

Милијардерот и поранешен чешки премиер Андреј Бабиш денеска беше ослободен од обвинението за вмешаност во измама вредна два милиони евра за добивање субвенции од Европската унија. „Делот опишан во обвинението не е кривично дело“, рече судијата Јан Сот по пресудата, додавајќи дека Јана Наѓова, поранешната советничка на Бабиш, исто така е ослободена од вмешаноста во аферата.Судскиот процес во случајот на измама при добивање субвенции од ЕУ за компанијата Štorkljina gnezdo, велнес селото на Бабиш на околу 50 километри јужно од Прага, започна во септември минатата година. Во 2007 година, еден од најбогатите Чеси ја финансираше неговата изградба со европски средства, во износ од 50 милиони чешки круни, што е приближно два милиони евра.

Бабиш, кој во тоа време беше на чело на холдингот „Агроферт“, го исклучи комплексот „Сторкљина гнездо“ од својата холдинг компанија за да има право на европски средства наменети исклучиво за мали и средни компании.

Тој во неколку наврати го опиша судењето како политички прогон пред претстојните претседателски избори, на кои инаку се смета за главен фаворит. Според последното истражување на јавното мислење, Бабиш во првиот круг би можел да добие над 30 отсто од гласовите.

Во петок и сабота во Чешка ќе се одржи првиот круг од претседателските избори. Доколку ниту еден од кандидатите не добие повеќе од 50 отсто од гласовите, втор круг ќе следи две недели подоцна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img