More

  Поранешниот функционер и бизнисмен Драган Даравелски, побегнат во Белград, а потоа осуден во отсуство, денеска е уапсен на граничен премин „Табановце“ и однесен е во затворот Идризово

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Поранешниот функционер и бизнисмен Драган Даравелски, побегнат во Белград, а потоа осуден во отсуство, денеска е уапсен на граничен премин „Табановце“ и однесен е во затворот Идризово, потврди Министерството за внатрешни работи (МВР) за Плусинфо.

  – Денеска (10.01.2023) на ГП Табановце е приведен Д.Д. , кој се бараше со меѓународна потерница, и ќе биде пренесен во надлежната казнено поправна установа – информираше полицијата и најави повеќе детали во текот на денот.

  Инаку, Драган Даравелски е поранешниот директор на Царинската управа кој во 2007 година беше осуден во отсуство на 7 години затвор, и кој беше баран со потерница на Интерпол.
  Во 2016 година беше уапсен во Белград, но не беше екстрадиран, а и до ден денешен не се случи неговата екстрадиција.

  Тој се товареше дека ја злоупотребил службената должност и овластување, а неговиот заменик, второобвинетиот Киро Доцевски беше обвинет за истото дело, но и за фалсификување службена исправа.

  Според обвинението, државата била оштетена за 2,5 милиони евра.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img