8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Поранешниот светски шампион загина во одбраната на Мариупол, тој беше дел од познатиот Азов

НАЈЧИТАНО

Украинскиот шампион во кик-бокс загинал во тепачка со руски војници во Мариупол, потврди во неделата неговиот тренер.

Максим Кагал (30), кој ја освои и титулата светски шампион во кик-бокс во 2020 година, се бореше со руските војници како дел од полкот Азов, единица за специјални сили за одбрана на градот Мариупол.

Да потсетиме, во Мариупол се водеа некои од најжестоките борби од почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари.

„Тоа може да се случи. На 25 март 2022 година, додека го бранеше градот Мариупол како дел од единицата на специјалните сили Азов, беше убиен Максим Кагал“, напиша на Фејсбук неговиот тренер Олех Скирта, пренесува Индипендент.

Тренерот го опиша како „првиот светски шампион во кик-бокс од градот Кременчуг, првиот светски шампион меѓу возрасните во тимот на Украина и едноставно чесен и пристоен човек“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО