3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Поранешниот министер  за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска е осуден на условна казна затвор од две години за случајот „Дизајн“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поранешниот министер  за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска е осуден на условна казна затвор од две години за случајот „Дизајн“, односно за набавката на 202 двокатни кинески автобуси. Условна казна затвор од две години добија и уште две обвинети кои биле членови на комисијата за јавни набавки.

Како што соопшти Кривичниот суд за сите тројца условната осуда од две години затвор нема да се реализира доколку обвинетите во следните 5 години не сторат ново кривично дело. Предметот за Игор Јанушев, кој не ја призна вината, продолжува со јавна расправа на 28 март.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img