26.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Поранешниот (и засрамен) шпански крал се врати дома по две години

НАЈЧИТАНО

Хуан Карлос, поранешен крал на Шпанија, кој абдицира во 2014 година поради голем број скандали, се врати во Шпанија на неколку дена по две години во (доброволен) егзил.

Хуан Карлос ја напушти Шпанија откако се дозна дека е вклучен во истрага за наводна корупција. Но, откако во март беа откажани трите истраги против 84-годишниот поранешен шпански крал, тој реши да се врати во Шпанија по две години. Тој во четвртокот вечерта со приватен авион пристигна во Виго, каде го пречека неговата ќерка, принцезата Елена.

Хуан Карлос ќе биде во своето поранешно кралство до понеделник кога ќе се врати во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Тој овие денови планира да ги помине во градот Санксенксо во северозападна Шпанија, а во Мадрид ќе се сретне и со неговиот син, актуелниот шпански крал Филип Шести и неговата сопруга Софија. Посетата е дел од неговата „желба редовно да ги гледа семејството и пријателите во Шпанија во приватен амбиент“, соопшти шпанската палата.

Враќањето на поранешниот шпански крал следи по писмото што тој му го испрати на својот син во март. Потоа му рекол на својот син дека планира да се врати откако државните обвинители ја прекинале истрагата за неговите постапки. Тие наведоа различни причини за оваа одлука, вклучително и недостаток на инкриминирачки докази, застареност и неповредливост на шефот на државата. Иако потврдија дека утврдиле дека се украдени суми од државната каса во периодот од 2008 до 2012 година, велат дека даночните власти успеале да повратат над пет милиони евра, што „се поклопува со долгот“.

По сите скандали, шпанската влада процени дека Хуан Карлос и должи на јавноста објаснување за неговата афера. Никогаш не се ни обиде да им објасни, ниту се извини.Абдицира во 2014 година, кога на тронот беше речиси 40 години.

По корупцискиот скандал со сопругот на неговата ќерка и контроверзниот лов на слонови во кој монархот отиде среде шпанската финансиска криза, во јуни 2020 година шпанскиот Врховен суд започна истрага за неговата наводна вмешаност во договор за брза железница во Саудиска Арабија. Тој негираше каква било повреда и тврдеше дека е достапен доколку обвинителите сакаат да го испрашаат. Во август 2020 година, тој отпатува за ОАЕ, каде што живее денес.

Само неколку месеци пред заминувањето на Хуан Карлос, кралот Филип го укина годишниот додаток на татко му од 200.000 евра и однапред се откажа од парите што инаку би ги наследил.

Годинава во соработка со Владата обезбеди и поголема транспарентност во функционирањето на монархијата. Така, тие подготвија уредба со која се бара од палатата да ги објави буџетот и јавните тендери. Отсега и кралските сметки ќе бидат предмет на ревизија, а подароците што ги добиваат членовите на кралското семејство ќе бидат повторно пописни.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО