8.3 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради неговите привилегии

НАЈЧИТАНО

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер го тужи парламентот во обид да ги врати специјалните привилегии што му беа одземени во мај, изјави неговиот адвокат во петокот за ДПА.

78-годишникот ја бара својата пратеничка функција во тужба поднесена во Управниот суд во Берлин, изјави неговиот адвокат во Хановер, Михаел Нагел.

Комисијата за буџет на германскиот парламент во мај донесе одлука дека Шредер, кој долго време беше предмет на жестоки критики во Германија поради неговите врски со Русија, мора да се откаже од правото на функција во Бундестагот, иако и понатаму има право на пензија и осигурување.

Адвокатскиот тим на поранешната канцеларка тврди дека одлуката на буџетската комисија на Бундестагот да го запре финансирањето на канцеларијата на персоналот на која имаше право Шредер и да ја прекине е незаконска, се вели во соопштението од адвокатската канцеларија до кое дојде ДПА.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО