13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Поранешен светски шампион: Луис ќе победи во Франција

НАЈЧИТАНО

Светскиот шампион од 1996 година Дејмон Хил верува дека неговиот сонародник Луис Хамилтон ќе ја оствари првата победа сезонава на следната трка од шампионатот во Франција, по судирот на главните протагонисти за титулата Макс Верстапен и Шарл Леклер. Следете ја Формула 1 на каналите на Sport Club.

Хамилтон има постигнато најмалку една победа во секоја сезона во Ф1 во која се натпреварува од 2007 година, а најмалку успешен беше во 2013 година во неговата прва сезона со Мерцедес, кога победи само еднаш.

Иако Хамилтон заврши на третото место на Силверстон со најбрз круг, Мерцедес за прв пат изгледаа брз како и нивните ривали од Ферари и Ред Бул, а рамната површина и конфигурацијата на патеката Пол Рикар исто така може да одат во нивна корист.

„Мислам дека Луис Хамилтон ќе победи“, изјави Хил за подкастот на Ф1 нацијата.

„Мислам дека ќе има инцидент. Разговаравме за тоа колку добро се тркале [Верстапен и Леклер] досега, мислам дека првиот свиок е малку незгоден, таа мала шикана“.

Хамилтон ќе го има својот 300-ти настап во Формула 1 во Франција, во која има 103 победи и 103 пол позиции, а друг поранешен Ф1 возач, Герхард Бергер, смета дека Хамилтон нема да има шанса да победи против побрзите возачи на Ферари и Ред. Бик.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО