7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Поранешен провалник советува како да го заштитите домот од крадци

НАЈЧИТАНО

Пред да одите на одмор, важно е да ги обезбедите вашите домови од кражби. Поранешниот провалник, сега експерт за безбедност Мајкл Фрејзер советува како да го заштитите вашиот дом.

Првиот совет е да не го чувате календарот, особено ако ги означите датумите на него, во близина на прозорецот бидејќи провалниците ќе знаат кога не сте дома.

Ако имате две брави на вашата врата, задолжително користете ги. Провалник лесно може да провери дали и двете брави се заклучени, па, објаснува вештакот, ја става ногата кон вратата и ја турка, ако таа мрда значи дека едната брава не е заклучена, пишува Вечерњи лист.

Тогаш е потребно да се инвестира во обезбедување на домот како што се ѕвончиња со камери бидејќи провалниците ќе дојдат во куќа која воопшто не е обезбедена.

Додава и дека треба да ги следите знаците на сопствените кучиња, доколку ги имате, но и на кучињата од соседството бидејќи овие знаци не се бесмислени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО