Поранешен директор на ЦИА: Зеленски преживеа 12 обиди за атентат од почетокот на војната

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Шефот на ЦИА Бил Барнс отпатувал во Киев пред почетокот на руската инвазија на Украина за да го извести украинскиот претседател Володимир Зеленски дека Русија планира да го убие, се вели во книгата на Крис Випл.

Режисерот и најпродаваниот автор на Њујорк Тајмс, во својата претстојна книга „Борбата на неговиот живот: внатре во Белата куќа на Џо Бајден“, известува дека во исто време, Зеленски ги отфрлил предупредувањата од американските власти дека Москва наскоро ќе ја пушти најголемата земја. инвазија од крајот на Втората светска војна.

Односот на Зеленски кон американските предупредувања беше таков што САД ризикуваат паника за неговиот народ и дека таквите предупредувања може да имаат негативни ефекти врз украинската економија. Тоа беше многу необична ситуација бидејќи американските официјални лица ретко јавно споделуваат разузнавачки податоци додека започна администрацијата на Бајден, пренесува Index.hr.

Неговата администрација почна рутински да ги открива плановите на Русија пред новинарите и странските влади.

„Зеленски се отрезни по таа вест“
Во примерок од книгата на Випл што ја поседува Индипендент, авторот напишал дека Бернс отишол во Киев за да „го повика Зеленски во реалноста“. Бајден му дал задача на шефот на ЦИА да му ги објасни на Зеленски руските заговори.

„Тоа веднаш го привлече вниманието на Зеленски. Беше изненаден, се отрезни по таа вест“, се вели во книгата. Украинските власти велат дека Зеленски преживеал над 12 руски обиди за атентат од почетокот на февруари минатата година.

Випл пишува дека најмалку два обиди биле спречени благодарение на американското разузнавање што Бурн го споделил со Зеленски за време на посетата на Киев.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img