5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Поразот од Серена Вилијамс на УС Опен е најгледаниот тениски меч во историјата на ЕСПН

НАЈЧИТАНО

Поразот на Серена Вилијамс на УС Опен во петокот, најверојатно последниот меч во нејзината блескава кариера, беше најгледаниот тениски телевизиски пренос во 43-годишната историја на ESPN, објави мрежата во вторник.

Поразот на Серена Вилијамс во третото коло од Хрватката со австралиски пасош Ајла Томљановиќ на стадионот „Артур Еш“ во Њујорк во 22:15 часот во просек го гледале 4,8 милиони гледачи, а максимални 6,9 милиони гледачи.

Серена и нејзината сестра Венус го зафатија тенискиот свет кога како тинејџерки излегоа од теренот во Комптон, Калифорнија и продолжија да доминираат во тенисот.

Победничката на 23 Грен слем турнири во сингл, Вилијамс остави белег на тенисот и нејзиното заминување од натпреварувачкиот тенис предизвика бројни реакции од светот на познатите.

Нејзините три натпревари во сингл и еден меч во двојки што го одигра со Венус го зголемија рејтингот во првите пет дена од турнирот со просек од 1,1. милиони гледачи, што е зголемување за 101 отсто во однос на 2021 година, објави ЕСПН.

„Ова се најгледаните првите пет дена во САД. Отворете снимено на мрежите на ESPN“, се вели во соопштението на ESPN.

Портпаролот на мрежата, чиј список на тениски аналитичари ги вклучува бившите светски рекет број 1, Крис Еверт, Џон Мекинро и Каролин Вознијацки, минатата недела изјави дека ESPN би бил среќен да преговара со Серена Вилијамс за да стане коментатор доколку сака да оди по тој пат. во пензија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО