2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Поради силното јужно и југозападно струење, оваа седмица од Сахара кон нашата територија ќе се врши транспорт на прашина и песок, со што и атмосферата ќе биде заматена

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во текот на оваа седмица нашата територија ќе се наоѓа под влијание на изразено јужно воздушно струење и циклонска активност од запад. Ќе дува умерен до засилен, повремено силен ветер од јужен и од југозападен правец, а ќе има и повремени врнежи од дожд кои повремено и локално ќе бидат интензивни и обилни, вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

Тој истакнува дека на високите планини ќе има врнежи од снег, и тоа особено во западните предели, што ќе резултира со формирање нова снежна покривка.

– Температурите како утринските, така и максималните дневни ќе бележат тенденција на значителен пораст и ќе бидат невообичаено високи за овој период од годината. Mаксималните дневни температури речиси насекаде ќе се искачуваат над 10 степени, а во најтоплите централни и југоисточни предели температурите ќе се искачат до околу 20 степени – вели Попоски.

Метеопрогнозерот напоменува дека за време на оваа циклонска активност, локално ќе има услови и за развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и силен јужен ветер. Можно е овие процеси да бидат застапени и во форма на невреме.

Во Скопје ќе има слично време како на територијата на целата земја.

– Во случај на појава на силен јужен ветер, како и појава на невреме, препорачуваме крајна претпазливост. Граѓанитеда не ги паркираат своите автомобили под дрвјата за да не дојде до некоја штета – предупредува Попоски.

Тој нагласува дека поради силното јужно и југозападно струење, оваа седмица од Сахара кон нашата територија ќе се врши транспорт на прашина и песок, со што и атмосферата ќе биде заматена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img