7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Поради мајмунски сипаници, можна здравствена вонредна состојба во САД

НАЈЧИТАНО

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ја разгледува можноста епидемијата на мајмунски сипаници во таа земја да ја прогласи за вонредна состојба за јавно здравје, пишува Вашингтон пост.

Според весникот, властите планираат да назначат координатор на Белата куќа кој ќе го следи одговорот на земјата на епидемијата.

Никој од Белата куќа не беше веднаш достапен за коментар.

Светската здравствена организација ја прогласи епидемијата на мајмунски сипаници за глобална здравствена вонредна состојба во текот на викендот.

Досега мајмунските сипаници е регистрирана во речиси 70 земји каде што не е ендемична. Бројот на заразени надмина 16.600.

Два случаи на мајмунска сипаница беа откриени за прв пат минатата недела кај деца во САД.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО