22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Поради здравствени проблеми, кралицата Елизабета ги намали своите обврски

НАЈЧИТАНО

Поради здравствени проблеми, кралицата Елизабета ги намали своите обврски
Последните недели кралицата Елизабета беше во центарот на случувањата, поради респектабилниот јубилеј, па распоредот и беше уште неколку напорен. За здравствените проблеми на 96-годишната владетелка се шушкаше и пред јунската прослава, а во последните неколку дена поради здравствени проблеми нејзините активности се релаксирани.

На почетокот на јуни кралицата Елизабета го прослави платинестиот јубилеј на британскиот трон, а за таа цел на островот беа одржани низа прослави и прослави. Поради тоа, здравствените проблеми на кралицата, поврзани со подвижноста, некое време беа турнати во втор план, а во последен момент, благодарение на нив, распоредот на кралицата повторно малку се опушти.

Во годишниот извештај на кралот се наведува дека обврските и активностите на кралицата главно биле опуштени на дворот, пишува Сандеј Телеграф, а биле намалени и итните обврски на кралот. Вакви промени се случиле во распоредот на кралот за прв пат по повеќе од една деценија, пишуваат медиумите, а судот одлучил да го стори тоа поради здравствените проблеми на кралицата. Пред неколку месеци, кралицата, која минатиот април го загуби сопругот принцот Филип, за прв пат ја пропушти важната церемонија на свеченото отворање на британскиот парламент. Наместо неа беше присутен нејзиниот син, престолонаследникот Чарлс.

Дури и при прославата на платинестиот јубилеј, кралицата пропушти некои настани. Така поради непријатностите не присуствувала ниту на црковната церемонија, па го пропуштила првиот ден од коњичкиот празник Ројал Аскот. Таа се појави и како холограм на завршната парада.

„Подобро збрчкан, исто така значително посув“
Според набљудувачите на британскиот двор, состојбата на кралицата Елизабета е загрижувачка, барем во споредба со нејзиното здравје пред неколку години. Според фотографиите на кралицата на средбата со гувернерката на Нов Јужен Велс, Маргарет Бизли, таа завршила на интернет. Даниела Елсер, експерт од британскиот суд, за News.com.AU изјави дека разликата е очигледна. „Во последните 12 месеци, кралицата стана многу повеќе збрчкана и значително подебела“, рече Елсер, кој ги спореди фотографиите со оние од пред неколку години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО