8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Поради забраната руски авион летал 15.000 километри

НАЈЧИТАНО

Рускиот авион, кој беше испратен од Москва да ги земе руските дипломати од Шпанија и Грција, поради забраната за летови кон ЕУ бил принуден да лета на рута долга 15.000 километри, покажуваат податоците објавени на веб-страницата „ФлајтРадар“.

– Додека Шпанија и Грција направија исклучок и дозволија влез во нивниот воздушен простор, авионот мораше да лета околу други земји кои воведоа забрана за руски летови“, се вели на веб-страницата за следење летов

Исто така, беше прецизирано дека вкупната должина на летот е 15.163 километри, што е нешто пократко од моментално најдолгиот лет во светот меѓу Сингапур и Њујорк.

Да потсетиме, Грција на почетокот на април протера 12 руски дипломати.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО