15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Поп ѕвездата Северина денеска го слави својот 50-ти роденден

НАЈЧИТАНО

Северина без сомнение е една од најголемите ѕвезди во републиките на поранешна Југославија. Сите го знаат нејзиниот албум Далматинка, кој го издаде во 1993 година и ги освои срцата на луѓето. Две години по Далматинка излезе албумот Трава зелена од кој и денес се слушаат хитовите Трава зелена и Ти си срце мое кои таа ги отпеа во дует со Жеро. Таа е и автор на три песни на овој албум за прв пат. Денес слави 50 години.

Во 2006 година, Северина ја претставуваше Хрватска на изборот за песна на Евровизија во Атина. Таа ја отпеа песната Моја штикла и го подели 12-то место со популарната македонска пејачка Елена Ристеска, која ја отпеа песната Let my Love You.

Северина, која наскоро ќе издаде нов албум, е една од најпрепознатливите пејачки на популарна музика на Балканот и добитничка на бројни награди. Позната по многу песни, една од попрепознатливите песни е Uno momento. Но, не само по пеењето, Северина е позната и по приватниот живот, за кој медиумите сакаат да пишуваат.

Северина во 2012 година стана мајка на малиот Александар, над кого по многубројните судски процеси, таа и нејзиниот поранешен сопруг Милан Поповиќ го делат старателството. Таа по втор пат се омажи за поранешниот српски фудбалер Игор Којиќ со кој минатата година објави дека се разведува.

Северина важи за една од најубавите и најубавите пејачки на нашите простори. Секако, ѕвездата е многу активна и на Инстаграм, каде сака да го покажува своето убаво, извајано тело. Значи: се најдобро, поп икона Северина!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО